کاربرد مکنده مرکزی درکارخانه سیمان

توسط | مقالات

جمع آوری سیمان پخش شده در کارخانجات سیمان با مکنده صنعتی بسیار با صرفه‌تر است. مکنده صنعتی مرکزی می‌تواند با کارایی بالا به جمع آوری سیمان بپردازد.

مکنده صنعتی که آن را جاروبرقی صنعتی نیز می‌نامند ابزاری است دارای موتور و پمپ خلا که با ایجاد فشار منفی در محفظه خود، گرد و غبار، ذرات و مواد جامد و مایع که در مسیر جریان مکش شده قرار بگیرد به داخل محفظه خود می‌کشد. به عبارت بهتر، مکنده خلا ،‌ با مکش هوای محفظه خود، یک فشار منفی دائمی در خروجی محفظه به وجود می‌آورد. طبق قوانین فیزیکی که همواری سیالات از فشار بالاتر به فشار پایین تر حرکت می کنند، هوای اطراف محفظه، به داخل آن جریان پیدا می کند. این سیال در حرکت، اجسام جامدی که در مسیرش باشد نیز با خود حمل می کند. بدین ترتیب، مکنده صنعتی می تواند اجسام جامد و مایع را از طریق لوله هایی که از محفظه خارج می‌شود جمع آوری نماید.

پارامترهای مهم یک مکنده صنعتی

در مکنده‌ها دو پارامتر فشار خلا و دبی جریان هوا بسیار اهمیت دارد. با توجه به این دو پارامتر، توان موتور نیز قابل محاسبه خواهد بود. سایر موارد نیز با توجه به کارایی مورد نیز از اهمیت برخوردار خواهد بود مانند حجم مخزن، قابلیت جمع آوری مایعات ،‌ مکنده مرکزی یا قابلیت حمل با کامیون و…

جریان هوا مقدار هوایی است که در زمان مشخص از یک مقطع مشخصی از لوله عبور می‌کند. دبی هوا از این جهت که وظیفه حمل مواد را به عهده دارد اهمیت پیدا می‌کند. بدون وجود سیال در داخل لوله ها، جابجایی مواد امکان پذیر نخواهد بود.

فشار خلا در پمپ خلا معرف ظرفیت آن پمپ برای بلند کردن ستونی از آب به ارتفاع H است. این ارتفاع را برای مواد دیگر معادل سازی می‌توان نمود. توجه به این نکته ضروری است که جابجایی مواد با میزان خلا مکنده نسبت مستقیم دارد. جابجایی مواد سنگین و همینطور جابجایی مواد در ارتفاع زیاد، نیازمند خلا زیاد است.

پارامتر دیگری که در عملکرد مکنده تاثیر گذار است، فاصله مواد تا مکنده یا لوله‌های رابط است. ظرفیت مکش ، با افزایش فاصله کم می‌شود. به عبارتی با توان دوم فاصله نسبت عکس دارد.

مزایای مکنده صنعتی

۱. تمیز کردن محیط تولید بدون آسیب به محیط اطراف

۲. کاهش خطر بیماری های ناشی از مواد و ضایعات تولیدی در برخی کارخانجات

۳. کاهش زمان های تعمیر و نگهداری ماشین آلات کارخانه و کاهش هزینه های مربوطه

۴. با تمیز ماندن ماشین آلات و خطوط تولید، خط تولید متوقف نخواهد شد

مکنده صنعتی در کارخانه سیمان

در یک کارخانه سیمان با ظرفیت متوسط در اروپا ( تولید روزانه ۲۵۰۰ تن سیمان در روز )، حدود ۱۰ مترمکعب آن در طول روز و در قسمت های مختلف فرآیند ( تسمه نقاله ها، بالابرها، فیلتر ها، آسیاب ها) از چرخه تولید خارج می‌شوند. این میزان در ایران به دلیل عدم رعایت کامل استاندارد ، عموما بیشتر است. بخش زیادی از این سیمان‌، اگر به سرعت بازیابی نگردد غیر قابل استفاده خواهد شد.

یک سیستم مکنده مرکزی یا متحرک ، این امکان را فراهم می‌آورد که موادی که دور ریز می‌شوند از مسیرهای تولید جمع آوری کرده و به چرخه تولید بازگرداند. این کار باعث صرفه جویی زیادی در این کارخانجات خواهد شد.

اگر قیمت هر تن سیمان را ۳۰ دلار در نظر بگیریم، مقدار صرفه جویی اقتصادی با استفاده از مکنده صنعتی به شرح زیر قابل محاسبه خواهد بود.

۱۰ متر مکعب سیمان = ۱۶ تن

هزینه تولید متوسط هر تن بتن = ۳۰ دلار

میزان صرفه جویی روزانه = ۱۶ تن × ۳۰ دلار = ۴۸۰ دلار در روز

میزان صرفه جویی سالانه = ۴۸۰ دلار × ۳۰۰ روز = ۱۴۴،۰۰۰ دلار  = بیش از ۵۰۰ میلیون تومان

علاوه بر هزینه فوق، هزینه مربوط به نیروهای لازم برای نظافت محیط کارخانه ، هزینه درمان بیماری های ناشی از پخش سیمان در محیط، هزینه آسیب زدن به هوای منطقه و… نیز قابل بررسی و اهمیت خواهد بود.

علاوه بر موارد فوق، همانطور که اشاره شد، به دلیل ریزش های سیمان در مسیر خط تولید، سالانه به دفعات شاهد توقف تولید در این کارخانجات هستیم. هزینه هر روز توقف خط تولید به شرح زیر قابل محاسبه است.

تولید روزانه یک خط سیمان = ۲۵۰۰ تن

قیمت متوسط فروش هر تن بتن = ۹۰ دلار

درآمدی که بابت یک روز توقف از دست می‌رود = ۲۵۰۰ تن × ۹۰ دلار = ۲۲۵،۰۰۰ دلار در روز = بیش از ۷۵۰ میلیون تومان در روز

با تمیز نگه داشتن خط تولید از بسیاری از مشکلاتی که ممکن است در مسیر انتقال مواد اتفاق بیفتد و منجر به توقف تولید برای تعمیرات شود جلوگیری به عمل می‌آید. این توقف ها در ایران چندین بار در سال اتفاق می‌افتد که هزینه های سنگینی را به کارخانجات اعمال می‌کند.

همچنین در صورت خرابی تجهیزات، تعمیر آنها نیز می‌تواند بسیار هزینه بردار بوده و حتی ممکن است امکان تامین آن به راحتی فراهم نباشد.

سازمان محیط زیست نیز به دلیل آلودگی هایی که توسط این کارخانجات تولید می‌شود علی‌الخصوص در زمان‌های اوج آلودگی هوا گاهی کارخانجات سیمان را مجبور به توقف تولید می‌نماید. استفاده از مکنده‌های صنعتی موجب کاهش آلودگی نیز می‌شود که می‌تواند از تعطیلی‌های محیط زیستی نیز جلوگیری به عمل آورد.

علاوه بر هزینه‌های مشهود، بسیار از هزینه های نامشهود یا غیر مستقیم مثل اثر محیط زیست ،‌ بیماری های پرسنل و… نیز باید مدنظر قرارداده شود. مولفه ای که کمتر به آن توجه می‌شود، رضایتمندی کارکنان کارخانه است که در صورت اصلاح فرآیند تولید، تمیز تر بودن محیط کار و آلودگی کمتر هوای اطراف، موجب نشاط بیشتر ، کارایی افزونتر و در نهایت سودآوری بهتر کارخانه می‌شود.

مکنده صنعتی مرکزی

 از مزایای مکنده مرکزی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. مکنده‌ها در مکان هایی قرار می‌گیرند که نیاز به تمیز شدن دارند، بنابراین با اتصال لوله های مرتبط، به راحتی کار انجام می‌شود.

۲. با این روش مکان هایی که به راحتی قابل دسترسی و تمیر کردن نیستند نیز تمیز می ‌شوند. ارتفاع زیاد در سیستم مکندهمرکزی تاثیری ندارد و می‌توان به ارتفاع های زیاد نیز دسترسی داشت.

۳. همه مواد جمع آوری شده توسط سیستم مکنده مرکزی منتقل و جمع آوری می‌شود. در نتیجه هیچیک از پرسنل برای جابجایی این مواد دچار زحمت نخواهند شد.

۴. همه مواد جمع آوری شده در مخزن بزرگی ذخیره می‌شود. و تا پر شدن مخزن نیازی به تخلیه آن نیست.

۵. هنگامی که سیمان‌های پخش شده در سطح کارخانه به صورت دستی جمع آوری می‌شود، بخشی از آن به هوا بلند شده و علاوه بر آلودگی ،‌موجب می‌شود مجدد آلودگی در محل هایی که تمیز شده اند بنشیند. تمیز کردن کارخانه با مکنده مرکزی موجب می‌شود، تمام مواد بدون پخش شدن آنها در هوا جمع آوری شوند. این جمع آوری در بهینه ترین حالت ممکن اتفاق می‌افتد.

۶. با استفاده از ابزارها و نازل های مختلف، این امکان فراهم می‌آید که حجم زیادی از مواد در طول روز از مسیرهای متفاوت خط تولید جمع آوری شود. به طور مثال با استفاده از دستگاه مکنده مرکزی S20 سیبیلیا ، حدود ۱۰ مترمکعب سیمان در ساعت می‌تواند جمع آوری شود.

واترجت شستشوی لوله چیست و استفاده از آن چه مزایایی دارد؟

شستن لوله های فاضلاب و دیگر لوله هایی که دچار گرفتگی شده اند، کار نسبتا زمان بر و سختی می باشد. از طرفی ممکن است آلودگی هایی را در اطراف لوله ها به وجود آورند. به همین دلیل امروزه شستشوی لوله با واترجت و دیگر دستگاه های نظافت صنعتی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده...

نکات سرویس و نگهداری واترجت صنعتی فوق فشار قوی

مهم ترین نکات برای حفظ واترجت صنعتی در شرایط بهینه و جلوگیری از افت فشار دستگاه واتر جت صنعتی در این مقاله بیان شده است که میتواند پارامترهای مختلف باشد. انجام یک پروژه آماده سازی سطح در زمان منطقی و با بودجه معقول در گرو استفاده از تجهیزاتی است که با حداکثر بازده...

۸ نکته کاربردی برای نگهداری جاروبرقی صنعتی

جارو برقی صنعتی یکی از بهینه ترین و کارآمد ترین تجهیزات نظافت صنعتی است. این دستگاه با قابلیت جمع آوری مواد زائد از محیط های تجاری، خدماتی و اداری یا انبار کارگاه های صنعتی به شیوه ای موثر میتواند در حفظ نظافت و ایمنی چنین محیط هایی تاثیرگذار باشد. برای حفظ کارآیی و...

کاربرد واترجت فوق فشار قوی

واترجت های با فشار کاری پایین برای فرآیند های معمول نظافت و واترجت صنعتی با فشار آب بالا برای عملیات های سنگین مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه های واترجت، شوینده های فشار قوی هستند که برای کاربرد های بسیار متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. این دستگاه ها از آب پر...

نظافت باشگاه ورزشی

روزانه افراد بسیاری برای استفاده از دستگاههای بدنسازی وارد باشگاه میشوند و نظافت باشگاه ورزشی برای مسئولین و خدمه سالنهای ورزشی یک چالش واقعی است.همانطور که میدانید، نظافت باشگاه بسیار فراتر از تمیز کردن آلایندههای قابل مشاهده است. با توجه به آلودگیهای مختلفی که حین...

شستشو تسمه نقاله با واترجت صنعتی

نوار نقاله دارای کاربردهای مختلفی است که در صنایع فرودگاهی به منظور انتقال بار و چمدان های مسافران مورد استفاده قرار می گیرد. جا به جایی بارها از زمان دریافت از مسافران تا انتقال آن از هواپیما و تحویل دوباره به افراد به وسیله نوار نقاله انجام می گردد و از آن جایی که...

کاربرد مکنده صنعتی در صنایع فولاد

پودر سنگ آهن ماده ای بسیار سنگین است که در صنایع آهن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده به دلایل متعدد در محیط انتشار یافته و باید جمع آوری شود. جمع آوری مواد پودری با روش های قدیمی، امری دشوار خواهد بود. به منظور جمع آوری پودر سنگ آهن در کارخانه های فولاد و...

مکنده صنعتی و کاربردهای آن در صنایع

امروزه پیشرفت صنایع و کارخانه ها با آلودگی محیطی رو به افزایش همراه است که بهره گیری از تجهیزات مکانیزه نظافتی مانند دستگاه مکنده صنعتی پیشرفته در این مکان ها برای حفظ سلامت کارکنان حاضر در محیط و خطرات پیشروی آن ها و جلوگیری از پخش ضایعات ریز، بسته به میزان و نوع...

کاربرد مکنده مرکزی درکارخانه سیمان

جمع آوری سیمان پخش شده در کارخانجات سیمان با مکنده صنعتی بسیار با صرفه‌تر است. مکنده صنعتی مرکزی می‌تواند با کارایی بالا به جمع آوری سیمان بپردازد. مکنده صنعتی که آن را جاروبرقی صنعتی نیز می‌نامند ابزاری است دارای موتور و پمپ خلا که با ایجاد فشار منفی در محفظه...

آشنایی با دستگاه وکیوم لودر

وکیوم لودر به انگلیسی Industrial Vacuum loader می باشد.برای شناخت هرچه بیشتر دستگاه وکیوم لودر صنعتی می بایست به سوالات زیر پاسخ داد : دستگاه وکیوم لودر جیست؟دستگاه وکیوم تراک چه کار انجام می دهد ؟دستگاه وکیوم تراک چگونه کار می کند ؟از...