بیماری های همه گیر و مسری با بی‌توجهی افراد و عدم رعایت مسائل بهداشتی می‌تواند باعث وقوع فجایع شود. بنابراین افراد بایستی مواردی را مورد توجه قرار دهند تا از رشد هر چه بیشتر این نوع بیماری‌ها جلوگیری نمایند. شستشوی منظم دست ها و سطوح، استفاده از ابزارها و تجهیزات نظافتی مناسب یکی از راهکارهای مهم در جهت جلوگیری از انتشار و همه گیر شدن این بیماری ها می باشد.  تمیز کردن سطوح زمین با استفاده از مواد شوینده ضدعفونی کننده مناسب همراه با دستمال های آنتی باکتریال و تجهیزات نظافتی کاربردی ماننده دستگاه اسکرابر صنعتی و واترجت صنعتی درکاهش انتشار بیماری‌های همه‌گیر مانند آنفولانزا و کرونا موثر هستند. در این مقاله نقش مهم دستگاه های نظافتی و رعایت مسائل بهداشتی در جهت پیشگیری از شیوع این نوع بیماری ها تشریح می گردد.

سطوح و محیط های مهم جهت شستشو و نظافت و پیشگیری از رشد بیماری ها

بعضی از باکتریها در محیط‌های بیمارستانی رشد یافته  و به راحتی توسط کف کفش افراد به محیط های دیگر و حتی ورودی خانه ها منتقل می شود. طبق تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه‌های معتبر جهان، اثراتی از یک باکتری خطرناک بر رو نمونه هایی از سطوح ورودی خانه ها مشاهده شده است.  این باکتری ها که مقاومت بالایی در برابر انتی بیوتیک ها دارند می توانند مشکلاتی را برای افراد ایجاد کند.  بنابراین شستشوی منظم ورودی خانه ها و کفپوش بیمارستان ها دارای اهمیت بسیار بالایی میباشد.  از دیگر سطوح مهم  برای شستشو و نظافت می توان به دستگیره درها،  سطح گوشی های موبایل،  کیبورد ها، میز ها و سطوح مستعد آلودگی اشاره نمود.

راهکارهای مهم در جهت پیشگیری از رشد بیماری های واگیردار

همانطور که اشاره شد کف کفشها مستعد جذب آلودگی هستند. این آلودگی‌ها ممکن است مدت ها بر روی سطح کفش باقی مانده و از محیط های مختلف به یکدیگر انتقال یابند.  بنابراین کفپوش ها در محیط های مختلف خانه؛ ادارات و بیمارستان ها باعث به طور منظم شستشو و نظافت شود.  استفاده از مواد شوینده ضد ویروس و تجهیزات نظافتی مکانیزه  کارآمد نتیجه مناسبی را برای سطوح کف و بالا بردن سطح بهداشت آنها در پی دارد.

حذف پیوسته و عمیق باکتریها از سطح کف و دیگر سطوح معمولاً با استفاده از دستگاه های نظافتی اسکرابر و واترجت به صورت موثر و با کیفیت بالا انجام میگیرد.  استفاده از مدل های آنتی باکتریال اسکرابرها و شستشوی سطوح با استفاده از دستگاه واترجت آب گرم می توانند عملیات را تسریع نماید.

 استفاده از اسکرابر صنعتی

اسکرابر صنعتی دارای یک یا دو برس نظافتی چرخان برای شستشوی سطوح کف است. این دستگاه  با استفاده از این برس ها که آغشته به محلول شستشو هستند، فرایند تمیز کردن سطح را انجام می دهد. مزیت مهم اسکرابر بهره‌مندی از دو مخزن مخصوص آب تمیز و کثیف به صورت جداگانه است.  طراحی دو مخزن برای نگهداری آب تمیز و کثیف باعث شده تا اسکرابر ها از انتشار آب آلوده در محیط جلوگیری کنند.   این موضوع در کاهش انتقال آلودگی های احتمالی در کل محیط تاثیر دارد.

استفاده از مواد شوینده مناسب نیز عملیات نظافت را موثر تر می نماید.  مدل های آنتی باکتریال دستگاه اسکرابر به جهت برخورداری از مخازن دارای بدنه آنتی باکتریال می توانند از گسترش این باکتری ها در محیط های حساس به خصوص بیمارستان‌ها جلوگیری نمایند.  مدلهایی از دستگاه اسکرابر آنتی باکتریال قادرند میکروب ها و باکتری های خطرناک را تا ۹۹ درصد از بین ببرند.

واترجت صنعتی

واتر جت ها با استفاده از یک پمپ فشار قوی آب را با اعمال فشار بالا بر روی سطوح پاشش می نمایند.  فشار بالای آب می تواند آلودگی ها را با سرعت بالاتر از بین برد.  برای حذف  آلودگی های عمیق،  ضدعفونی کردن سطوح و از بین بردن عوامل بیماری زا  استفاده از مدل های آبگرم واترجت نتیجه موثر تری را فراهم می‌آورد.   آب گرم پر فشار و با حرارت بالا سطوح مختلف را ضدعفونی نموده و موجب  بالا رفتن سطح بهداشت محیط و جلوگیری از رشد بیماری ها می شود.

بخارشوی صنعتی

دستگاه های بخارشوی از روش های پاکسازی سبز به حساب می آیند زیرا نیاز به محلول های شست و شوی شیمیایی ندارند از این رو هر روز به طرفدار های آن ها افزوده می شود. دستگاه های بخارشویی صنعتی با بخار داغ برای محیط های حساس به آلرژی و تهویه استفاده می شوند چون کیفیت هوا را تحت اثر قرار نمی دهند و هم چنین امکان پاکسازی کامل تری را فراهم می کنند، و نیازی به ایجاد انبار برای نگه داری از مواد شیمیایی لازم ندارد.

استفاده از یک دستگاه شست و شوی بخار (یا بخارشوی صنعتی یا کارواش بخار) راهی با کارکرد بالا برای تمیز کردن انواع پوشش های کف زمین است. منافع به کار بردن این روش، به راحتی از منافع به کارگیری سطل و تی پیشی می گیرد. یکی از آن ها ضدعفونی کردن خانه از ۹۹.۹% جرم ها و مواد حساسیت زاست. اما چه طور این کار را انجام می دهد؟ بیشتر میکروب ها بسیار مقاوم اند. قرار دادن آن ها در معرض بخار برای زمان بسیار کوتاه شاید همه ی آن ها را از بین نبرد.

از این رو، باید دستگاه بخار به برق وصل شود و به آن زمان کافی داده شود تا دمای آب را به حد لازم برساند. در این صورت میکروب ها را می کشد و محیط را ضدعفونی می کند. بیشتر دستگاه های مناسب ، بخار تا دمای ۱۱۸.۳ درجه ی سلسیوس تولید می کنند که برای کشتن ۹۹.۹% میکروب ها کافی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *